Novinky


Prodej díla Olbram Zoubek - Studentka (2001)

V naší galerii je nyní možno zakoupit sochu od věhlasného sochaře Olbrama Zoubka. Jde o dílo vysoké 218 cm, které je vyrobeno z bronzu a bylo vytvořeno v roce 2001. K dispozici je plné potvrzení pravosti od samotného umělce. Cena díla je 430 000 Kč.

Olbram Zoubek je jeden z našich nejvýznamnějších sochařů, jeho výtvarný názor se od počátku utvářel podle děl klasiků moderního sochařství.

Postupem času si vyvinul vlastní osobitý styl integrálního figuralismu, jehož myšlenku vyjádřil jednoduše slovy, že "dělá lidi, na které myslí". Toto tvrzení podpořil v roce 1969 během konání výstavy Socha a město, kdy vystavil skupinu postav na náměstí mezi procházející chodce.

Kompletní rozsah díla Olbrama Zoubka je velmi široký. Věnoval se tvorbě komorních, volných, reliéfních i monumentálních plastik. V době komunismu však prožil útlum své činnosti a byl nucen se živit restaurováním.

Během tohoto času pracoval přes sedmnáct let v Litomyšli na restaurování zámeckého pláště. Toto město se postupně stalo jeho druhým domovem a najdeme zde mnoho jeho děl.

Mezi jeho nejvýznamnější ukázky tvorby můžeme označit díla jako jsou například: Pomník obětem komunismu na Petříně, Pamětní deska Jana Palacha či hrobka rodiny Havlových.

Jeho požehnaný věk mu nadále v tvorbě nijak nepřekáží a v roce 2013 chystá souhrnnou výstavu v Jízdárně Pražského hradu.

12. července 2014
Sophistica Gallery spustila nový web!

Sophistica Gallery - privátní galerie českého moderního a současného umění, spustila nové webové stránky. Portál je možno prohlédnout na adrese www.sophisticagallery.cz.


19. května 2014
Ve věku 87 let zemřela významná česká umělkyně Adriena Šimotová

Adriena Šimotová patřila do skupiny nejvýznamnějších českých výtvarníků z generace šedesátých let a její jméno je pojmem nejen u nás, ale i v celoevropském kulturním pojetí. Uznání jí přinesl zejména originální a unikátní přístup k práci s papírem. Mezi nejčastější témata, které obsazovala do své tvorby, patřilo zejména podobenství, nepřetržitost věcí i vztahů, lidské osudy či pomíjivost bytí.

Její celoživotní tvorba a osobní postoje byly oceněny v roce 1997, kdy Adriena Šimotová převzala medaili Za zásluhy a také v roce 2005, kdy obdržela Cenu ministerstva kultury. Poslední retrospektivní výstavu měla tato významná grafička, malířka a ilustrátorka v roce 2001 v Praze.

17. dubna 2014
Zemřel významný český malíř Jiří Načeradský

Ve středečních večerních hodinách zemřel jeden z nejvyznamnějších českých malířů, profesor Jiří Načeradský. Tento český umělec je velmi výrazně zastoupen ve významných sbírkách například v Národní galerii v Praze, v Galerii hl. města Prahy, v Galerii Zlatá husa, v Muzeu Kampa nebo také v zahraničních institucích mezi které můžeme zařadit zejména Centre Georges Pompidou v Paříži. Jiří Načeradský strávil své poslední tvůrčí období v Praze, kde také získal v roce 1991 profesorský titul. Mezi jeho žáky patřili mj. Josef Bolf, Lubomír Typlt, Roman Trabura či Zbyněk Sedlecký.


23. března 2014
Jaroslav Šerých, nositel medaile za zásluhy, zemřel

Ve věku 86-ti let zemřel významný český malíř a ilustrátor Jaroslav Šerých, kterému byla v roce 2008 udělena medaile za zásluhy prezidentem republiky Václavem Klausem. Umělecká tvorba a dílo Jaroslava Šerýcha je obsaženo ve více než třech desítkách galerií po celém světě i v tuzemsku. Akademický malíř vynikal především v oblastech knižních ilustrací a výtvarné grafiky, přičemž mezi nejznámější patřily zejména práce k básnickým sbírkám Vladimíra Holana, Jiřího Ortena či Zdeňka Rotrekla. Za celou dobu aktivní tvorby Jaroslav Šerých vytvořil ilustrace pro více než sedmdesát domácích i zahraničních publikací.


14. ledna 2014
Jaroslava Pešicová a František Štorek nově přidáni

Do rozrůstající se encyklopedie autorů CREATIVO byly přidány dvě nové biografie. Prvním textem je rozsáhlá monografie sochaře Františka Štorka a druhým textem je život a dílo malířky, výtvarnice, grafičky a ilustrátorky Jaroslavy Pešicové včetně mnoha ukázek tvorby.


27. prosince 2013
Emil Cimbura a Vlasta Vostřebalová - Fischerová přidáni do encyklopedie

Do naší rozsáhlé encyklopedie jsme přidali dvě nové biografie. Tentokrát jde o životopis významné, levicově orientované malířky Vlasty Vostřebalové - Fischerové a o bližší pohled na život a dílo malíře, výtvarníka, ilustrátora, návrháře a architekta Emila Cimbury.


23. prosince 2013
Přejeme Vám příjemné prožití Vánočních svátků a úspěšný vstup do Nového roku

Za celý tým CREATIVO a.s. přejeme všem našim návštěvníkům příjemné prožití Vánočních svátků a úspěšný vstup do Nového roku.


18. listopadu 2013
Nové přírůstky v encyklopedii autorů - Antonín Slavíček & Adolf Kosárek

Dnes jsme do encyklopedie autorů přidali další dvé významné jména. Prvním je malíř Antonín Slavíček a druhým je krajinář a malíř Adolf Kosárek. Oba jsou k dispozici k prohlédnutí v encyklopedii autorů včetně mnoha ukázkových děl z jejich tvorby.


13. listopadu 2013
Václav Radimský a Milada Marešová přidáni do encyklopedie

Do naší rostoucí encyklopedie významných českých umělců jsme aktuálně přidali dvě nová jména. Prvním je kolínský rodák a velmi talentovaný impresionista Václav Radimský a druhým je poutavá biografie české malířky, kreslířky a ilustrátorky Milady Marešové.


7. listopadu 2013
Aktualizace encyklopedie autorů

Do naší rozsáhlé encyklopedie autorů jsme přidali nové vypracované biografie dvou významných českých umělců. Prvním přidaným je malíř, sochař, grafik, kreslíř, reklamní designér, scénograf Národního divadla a žurnalista Zdeněk Rykr a druhým je malíř, sochař a grafik Jiří Hilmar.


15. října 2013
Zemřel malíř Jan Kubíček

Ve věku nedožitých šestaosmdesátých let zemřel významný český malíř Jan Kubíček. Tento umělec se řadil k experimentálnímu proudu a byl součástí malého počtu autorů, kteří svoji činnost zasvětili tzv. racionálnímu geometrickému umění. Dle názoru odborné veřejnosti se Jan Kubíček dlouhodobě řadil mezi tuzemskou špičku v abstraktní tvorbě.

Vystudoval Akademii výtvarných umění a byl také členem skupiny Křižovatka. Pro jeho díla jsou charakteristické linie oddělující barevné plochy a další geometrické motivy. V příštím roce se uskuteční velká retrospektivní výstava věnována právě dílu Jana Kubíčka pod organizací Galerie hlavního města Prahy.


30. září 2013
Nové biografie v encyklopedii autorů

Do naší rozsáhlé encyklopedie jsme umístili nové biografie významných českých umělců. Nejprve představujeme život a dílo Otakara Mrkvičky. Podíváme se na barvitou osobnost Michaela Rittsteina a také na akademického malíře Zbyška Siona.


2. července 2013
Novinky v encyklopedii autorů

Do encyklopedie autorů CREATIVO byly přidány životopisy dalších významných českých umělců. Konkrétně jde o rozsáhlou biografii Františka Grosse, kratší životopis Ivana Exnera, který budeme postupně doplňovat a také biografie audio-vizuálního umělce Milana Grygara je přidána zcela nově. Pro zasílání aktuálních informací z uměleckého prostředí se můžete zaregistrovat do našeho newsletteru.


7. dubna 2013
Aktualizace encyklopedie autorů

V naší encyklopedii autorů jsme provedli několik zajímavých aktualizací. Došlo zejména k rozsáhlému rozšíření textů u významných českých umělců - Jana Baucha a Adolfa Borna.

Také jsme přidali zcela nový obsah u věhlasných autorů Vladimíra Boudníka a Václava Hejny a to včetně mnoha ukázek jejich konkrétních uměleckých děl.


28. ledna 2013
Zemřel grafik Oldřich Kulhánek, autor českých bankovek

Ve věku nedožitých 73 let zemřel jeden z významných českých malířů, grafiků a ilustrátorů Oldřich Kulhánek. Proslul zejména svými figurativními motivy a grafikami, za jejichž tvorbu byl v minulém režimu perzekuován. První výstavu měl v roce 1968 a během 70. let měl dokonce úplný zákaz vystavování i publikování. Oldřich Kulhánek je také autorem nynějších českých bankovek, které využívají různorodých barevných motivů a historicky významných českých osobností. Jejich podobu vytvořil již v roce 1971, ale kvůli jeho stíhání režimem spatřili světlo světa až počátkem 90. let.


22. ledna 2013
Olbram Zoubek - Studentka

V naší galerii je nyní možno zakoupit sochu s názvem Studentka od věhlasného sochaře Olbrama Zoubka. Jde o dílo vysoké 218 cm, které je vyrobeno z bronzu a bylo vytvořeno v roce 2001. K dispozici je plné potvrzení pravosti od samotného umělce. Cena díla je 430 000 Kč.


14. prosince 2012
Aktualizace encyklopedie autorů

Do naší rozšiřující se encyklopedie byli přidání nově zpracovaní umělci - Vladimír Boudník a Václav Hejna. Také byly rozšířeny texty u Adolfa Borna a Jana Baucha


27. listopadu 2012
Josef Váchal přidán do encyklopedie

Do naší encyklopedie autorů jsme přidali biografii národního umělce Josefa Váchala.


2. října 2012
Encyklopedie autorů aktualizace

Do encyklopedie autorů jsme tentokrát přidali Vladislava Mirvalda, Karla Šlengera, Václava Stratila a také Vladimíra Nováka.


18. září 2012
Noví autoři v encyklopedii

Do naší rozrůstající se encyklopedie autorů jsme zařadili nově také Kamila Linharta, Huga Demartiniho, Pavla Lašku a Otto Gutfreunda.